DOLAR 6,7745
EURO 7,3170
ALTIN 357,14
BIST 91.317
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Sağanak Yağışlı

Sigorta Acentesi Açmak – İş Fikri

Sigorta Acentesi Açmak – İş Fikri
03.02.2020
A+
A-

Sigorta Acenteliği Yapmak

Durgunluktan etkilenmeyen bir iş arıyorsanız, muhtemelen sigortacılık sektörü en iyi örneklerden biridir. Bu sebeple; çağdaş yaşamın bir gerekliliğidir. Peki sigorta acentesi {nasıl} açılır, sigortacı acentesi iş fikri bu yazımızda.

Örnek olarak otomobil sigortası olmayan bir araca kimse haiz olmak istemezken, yaşamının en büyük yatırımı olan evini kimse korumasız bırakmak istemez.

Bunun yanında her Zaman tertipli bir Sıhhat sigortası isteyen bireysel müşteriler bulunur. Bu durumda girişimciler açısından bu sektörü cazip kılmaktadır. Lakin sayılan Tüm bu sebeplerin yanında göz önünde bulundurması ihtiyaç duyulan birçok Unsur vardır ve bunlar hakkında informasyon sahibi olmak gerekir.

Sigorta acenteliği yapmak isteyenler için bu işin püf noktaları:

Niçin Sigorta Acenteliği Açmalısınız?

Sigorta sektörü Tüm dünyada olduğu şeklinde vatanımızda de yüksek potansiyel gösteren sektörlerin başlangıcında gelmektedir. Rekabet ortamı her ne kadar çetin olsa da potansiyeli yüksek bu işe dalına, kendi şirketini açarak girileceği şeklinde bayilik alarak ta adım atmak mümkündür. Günlük yaşamda neredeyse her eşyanın sigortalandığı düşünüldüğünde geleceği parlak bir sektör bulunduğunu gözlemlemek mümkündür. Şu an vatanımızda halihazırda 21 bin civarı sigorta acentesi bulunması ve 65 bin kişiyi istihdam eden bir pazar olması da bu potansiyelin ek olarak sayılara yansımasıdır. Her Yıl gücüne Güç katan bu sektöre girmenin, düşünülenin aksine o denli da Güç olmadığını bilerek, karlılık fırsatı ve potansiyelini değerlendirmeye almak gerekir.

Sigorta Acentesi Açmak İçin Ihtiyaç duyulan Koşullar

Ilk olarak sigorta acenteliği yapmak isteyen kişilerin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması ya da değişik bir 4 senelik bölümden mezun olduktan sonrasında lüzumlu mesleki eğitimi alma şartı bulunmaktadır. Sigorta acentesi açmak isteyen girişimcilerin Başbakanlık Gömü Müsteşarlığı’nın Sigorta Acenteleri 2014 tarihindeki yönetmeliğine binaen yerine getirmesi ihtiyaç duyulan işlemleri öğrenmeleri gerekir. Sonrasında TOBB’a ya acentelik açmak için başvuruda bulunmaları, Belediye ve Maliye’den ihtiyaç duyulan Belge ve ruhsatların tamamlanması gerekmektedir. Ek olarak sigorta acentesi açmayı düşünen girişimcinin Türkiye’de yaşıyor olması şartı ve belirlenen suçlardan dolayı herhangi bir yargı giymemiş olması gerekmektedir.Tüm bu şartları oluşturduktan sonrasında ilgili kurumların istediği evrakları tam ve eksiksiz olarak tamamlayarak başvuruda bulunabilirler.

Sigorta Acentesi Açmanın Maliyeti ve Karlılık

Sigorta acentesi açmak isteyen girişimciler için maliyet unsuru, sunulacak olan hizmetin içinde ne olduğu ve lokasyonuna gore değişim göstermektedir. Lakin Genel maliyetlere bakıldığında kira, maaş, ekipman, personel giderleri, mali başlangıç harcamaları şeklinde giderler 50-100 bin TL içinde açılabilmektedir. Bayilik ücretleri ve şartları ise Yeniden firmadan firmaya değişim göstermekle beraber ücretler 5-20 bin TL içinde, karlılık oranı %70 – %100 civarında ve yatırım Art dönüş süresi 6-12 ay olarak görülmektedir. Potansiyeli yüksek bu sektörde bayilik alarak sigorta acenteliği işine girmek isteyen girişimcilerin açılış maliyetlerinin büyük kısmı, bayilik veren şirket tarafınca karşılanacağı şeklinde alacakları eğitim ve danışmanlık destekleri ile Kapital Art dönüşüm süresini kısaltabilirken, iş sürekliliğini de sağlayabilirler.

Sigorta Acentesi Açmak Kimler İçin Karlı Bir Yatırımdır?

Güçlü yazışma kabiliyetlerine haiz, Alıcı portföyünü her geçen gün yükseltme potansiyelinde olan ve yoğun şirket ziyaretleri için engeli bulunmayan girişimciler için sigorta acenteliği işi Ati vadeden bir alandır. Bu sebeple ne kadar Fazlaca şirket ziyaret edilirse ya da bireysel müşteriye ulaşılırsa karlılık oranı o denli yükselir. Günümüz şartlarına bakıldığında averaj bir sigorta acentesinin aylık geliri 15-25 bin TL civarına ulaşmaktadır ve günlük ziyaret edilen yeni müşteriler ile bu sayı artmaktadır. Bunun içinde şirket bünyesinde 2-3 gezici personel bulundurmak kar artışında etkili bir faktördür. Doğal olarak bu karın yükselmesinde müşterilere sunulacak olan değişik tipteki sigorta türleri de etkilidir.

Karlılığı Çoğaltmak İçin Çeşitlilik Faktörü

Sigorta acenteliği yaparken sunulan sigorta hizmetlerini çeşitlendirerek karlılığı çoğaltmak ve Alıcı portföyünü genişletmek mümkündür. Bu sigorta hizmetleri Anne başlık olarak bireysel ve kurumsal hizmetler olarak ikiye ayrılmaktadır ve çeşitlerini şu şekildedir:

Bireysel Sigorta Hizmetleri

 • Kasko
 • İşyeri sigortası
 • Ev Sigortası
 • Trafik Sigortası
 • Nakliye Sigortası
 • Dask
 • Ferdi Yaşam Sigortası
 • Sıhhat sigortası
 • Gezi Sigortası

Kurumsal Sigorta Hizmetleri

 • Hırsızlık Sigortası
 • Sorumluluk sigortası
 • Nakliye Sigortası
 • Mühendislik Sigortası
 • İşyeri Sigortası
 • Havacılık Sigortası

Sigorta Acentesi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sigorta pek Fazlaca alanda meydana getirilen bir uygulama olduğundan potansiyeli yüksek bir yatırımdır ve buda karlılık getirir. Bunun yanında bayilik alınarak bu işi yapma tercih edenler için daha düşük maliyetle kısa dönemde bir iş sahibi olma avantajını sunmaktadır. Bu işi gerek kendi işi olarak gerekse bayilik alarak başlayacakların bazı püf noktalara dikkat etmesi durumunda daha sağlam temeller atarak bu işe girmeleri mümkündür. Ilk olarak acentenin lokasyonu seçilirken organize Sanayi bölgelerine ulaşımının Kolay olması günlük yeni müşteriler edinme de hem maliyetleri düşüren bir Unsur hem de bölgesel ziyaretleri mümkün kılan bir faktördür.

Bunun yanında seçilecek olan ofisin görüşme odalarının bulunması aynı anda birkaç görüşmeyi mümkün kıldığı için verilen hizmeti kıymetini yükselten bir unsurdur. Ve bayilik almayı düşünenlerin bayilik veren firmaların bayilik şartlarını araştırarak kendileri için Fazlaca daha Fazlaca avantaj sunan firmayı tercih etmeleri başarı için etkin bir faktördür. Ve Sigortacılık sektörüne yatırım yapmayı düşünenler, ek olarak KOSGEB desteklerinden de faydalanabilirler.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.