DOLAR 6,5598
EURO 7,1921
ALTIN 339,58
BIST 89.578
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu

SGK Cenaze Parası Nasıl Alınır? 2020 Yeni

SGK Cenaze Parası Nasıl Alınır? 2020 Yeni
08.02.2020
A+
A-

Ölüm yardımı vefat eden yurttaşlarımız toplumsal güvenlik kapsamında  kendi hak sahiplerine müstahaklık durumuna nazaran ölüm aylığı sağlanmaktadır. Hak sahiplerinin cenazeyi kaldırmaları sebebiyle kendilerine cenaze yardımı yapılmaktadır.

SGK Cenaze Ödeneği Nedir? Nasıl Alınır?

Bağkur SSK ve Emekli Sandığı olarak SGK kurumu olarak 5510 Sayılı kanun gereği tek çatı altında birleşti.  Daha sonrasında vefat eden yurttaşlarımız toplumsal güvenlik kapsamında  kendi hak sahiplerine müstahaklık durumuna nazaran ölüm aylığı sağlanmaktadır. Hak sahiplerinin cenazeyi kaldırmaları sebebiyle kendilerine cenaze yardımı yapılmaktadır.

Cenazeyi kardeşi yada yakınlarının kaldırması durumunda cenaze giderlerinin faturasını  ibraz etmek suretiyle müracaatları üstüne onlara da cenaze parası ödenmektedir. 

Cenaze Yardımı Ne kadar

SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar?

SGK cenaze yardımı parası  kişinin vefatının arkasından müracaat edilmesi ile beraber. Müstahaklık durumuna nazaran ilk olarak eşe, yoksa çocuklarına, yoksa ebeveynine, yada üçüncü kişi olarak fatura ibraz etmek şartıyla kardeşlerine ve yakınlarına ödenmektedir.

Ölüm yardımı karşılıksız olarak meydana getirilen yardımdır. Ölüm yardımı SGK tarafınca, ölüm sonrasında geride kalan hak sahiplerine  594  lira ‘cenaze ödeneği’ adı altında ödeme yapıyor.

Cenaze ödeneği vefat eden kişinin ardında kalan kişilerin cenaze masraflarının karşılanması için ödenen ve cenaze esnasında  harcamalarla uğraşılmaması için ödenen paradır. Birçok şahıs tarafınca malum cenaze ödeneğinden yararlanmak için ilk koşul ölen kişinin sigortalı olması ve 360 gün prim yatırılmış olması şartıdır. Ölüm ve cenaze işlemlerini icra eden hak sahipleri ölen kişinin sigortasından yararlanarak SGK’ya başvuruda bulunup cenaze ödeneğini alabiliyor. Hak sahiplerinden ilk olarak eşe, yoksa çocuklarına yoksa anne ve babasına ödenen cenaze ödeneği için asla koşul şart fatura ibraz edilmesine gerek kalmadan ödenek hak sahibine veriliyor. Ölen sigortalı kişinin yakınları cenazeyi kaldırmışsa da bu durumda cenaze masraflarının faturası ile SGK’ya başvuruda bulunarak yakınları ve kardeşi cenaze ödeneğini alabiliyor. Sigortasız çalışan kişinin ölümü halinde geride kalanlara cenaze ödeneği ödenmesi mümkün değildir.

İş kazası ve meslek hastalığı sebebiyle ölen kişinin cenaze ödeneğinin çıkması için 360 gün şartı aranmadan bir gün bile çalışmışlığı olsa cenaze ödeneği yakınlarına ödeniyor. 

Aynı şekilde SGK’dan emekli bir kişinin vefat etmesi halinde cenazeyi kaldıran eşi, evladı anası babası kardeşi ve yakınları şu demek oluyor ki müstahaklık durumuna nazaran hak sahiplerine ve kalanlara cenaze ödeneği ödenir. Bu benzer biçimde durumlarda ölen kişinin önceki prim ödeme şartına bakılmadan ödenek hak sahiplerine yapılır.

Dolayısıyla emekli aylığı alan bir kişinin ölümü halinde geride kalanlara cenaze ödeneği ödenir.

Müracaat Nasıl Yapılır?

Ölüm yardımı şu demek oluyor ki SGK tarafınca sigortalı ölen kişinin hak sahiplerine yapılacak olan cenaze ödeneğinin başvurusu kişinin ölüm tarihinin belirtildiği ve dilekçe ile SGK il Müdürlüklerine ve SGK merkezlerine müracaat yapılarak ödenek alınabilir. Eğer ölen sigortalının cenaze ödeneğinden yararlanması için ölüm zamanı nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle beraber sigortalının ölüm tarihini belirten ölüm belgesinin SGK’ya verilmesi gerekir.

Cenaze Ödeneği Kimlere Veriliyor?

Cenaze ödeneği ölen sigortalının yakınlarına müstehaklık durumlarına nazaran belirlenen sıraya nazaran öncelik olarak eşe verilir. Eşi yoksa Sigortalının ölümü sonrası cenaze ödeneği sigortalının çocuklarına, o da yoksa ebeveynine, ya da kardeşlerine akrabalarına ödeme yapılır. Bu kişilere de yapılamazsa ödeme harcaması icra eden gerçek yada tüzel kişilere ödenir.

Cenaze parası ; ölüm tarihinden itibaren müracaat yapılması durumunda 5 yıl içinde alınması gerekir. 5 yıl süre içinde alınmayan ve süre aşımına uğrayan cenaze ödenekleri hak sahiplerine ödenmez. Bundan dolayı cenaze ödeneğini almayı unutanlar, müracaat yapmayanlar, bu durumdan habersiz kişiler başvurularını SGK‘ya yaparak beş yıl içinde dilekçeyle müracaat ederek ödeneği alabilirler.

Cenaze yardımı ; sigortalı olan ve işinden çıkan fakat son 360 gün sigorta primini yatıran kişilerin işi olmayan olsalar bile cenaze ödeneği alınabilir. 360 gün uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmiş ise ölen şahıs ölüm tarihinde çalışmıyor olsa bile  şahıs ölüm tarihinde çalışmasa, 360 gün prim ödemişse SGK’dan cenaze ödeneği alınması mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.