DOLAR 6,5737
EURO 7,2011
ALTIN 338,88
BIST 88.830
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu

Kadın Girişimcilere Verilen Devlet Destekleri

Kadın Girişimcilere Verilen Devlet Destekleri
31.01.2020
A+
A-

KOSGEB tarafınca sunulan bağışlama ve kredilerin değişik alanlara yayılmasının arkasından, bir tek mevcutta bir işletme sahibi olan kişilere değil, sıfırdan bir girişimde bulunacak girişimcilere de ciddi destek sunar verilmektedir. Şuan bakılmış olduğu süre, devlet destekli olarak sunulan kredi ve hibelerde, girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmış olan hepimiz için birçok fırsat bulunduğunu görebiliriz. Alınacak desteklerde yalnızca girişimcilik sertifikasının sunulması ise, bilhassa hanım girişimciler açısından mühim bir durumdur. Bundan dolayı, hanım girişimcilere destek sunulması, herhangi bir banka tarafınca oldukca ender karşılaşılan bir durumdur. Eğer bayanlar çalışmıyorsa ve bankaya da gelir beyanında bulunamıyorsa, kredi desteği alamıyordu. KOSGEB tarafınca bu şekilde bir şartın olmaması da, projesi olan fakat mevcut bir işi olmayan hanım girişimcileri harekete geçirmiştir.

Hanım girişimcilere destek sunan KOSGEB, bünyesine müracaat meydana getirecek kişilerin ilk olarak eğitim almalarını talep etmektedir. KOSGEB tarafınca sunulan girişimcilik eğitimleri alındıktan sonrasında, yazılı sınavlardan da hanım girişimciler başarı elde ederlerse, hayatları süresince geçerli olacak girişimcilik sertifikasını alabilecekler. Bu sertifika ise, yalnızca iyi bir girişimci olduklarını değil, KOSGEB tarafınca hazırlanan tüm desteklerden de faydalanacaklarını göstermektedir.

Girişimcilerin çekindikleri bu eğitimlerde, onlar için lüzumlu olan birçok data verilmektedir. İşletmelerin türlerinden hukuki sorumluluklara kadar alınacak derslerin arkasından, yalnızca eğitimler esnasında anlatılan konulardan ortalama olarak 30 tane sual  bulunan sınava girilecektir. Bu sınavdaki sorular ise çoktan seçmeli şu demek oluyor ki kontrol halindedir. Hanım girişimcilere destekveren KOSGEB, bireylerin bu eğitimlere katılıp sertifika almalarını koşul koşarken, derslere katılmak ise tamamen zorunludur. Eğer derslere devam edilmezse, imtihan sonucuna bakılmaksızın bireyler başarısız olacaktır.

Hanım Girişimcilere Ne Kadar Destek Veriliyor?

Hanım girişimcilerimiz şartları tamamladıktan sonrasında, KOSGEB veri tabanına kayıt olmalıdır. Bu kayıt işlemi için başvurular KOSBGEB merkezlerinden yapılmaktadır. Eğer tüm aşamalar geçilirse ve destek alınmak istenen iş ile ilgili proje hazırlanarak komiteye sunulursa, onay alınması halinde girişimcilere ilk olarak 50 bin lira bağışlama verilmektedir. Bu hibelerde geri ödeme şartı bulunmazken, işletmelerin kurum işlemleri esnasında karşılaşılan maddi zorlukların ortadan kaldırılması için bu miktar verilmektedir.

Hanım girişimcilerin alacakları 50 bin liralık bağışlama ile beraber, oda kayıt giderleri, muhasebe giderleri, alet yada makine alımı benzer biçimde harcamalar direkt karşılanacaktır. Hanım girişimcilere destek ise yalnızca bununla sınırı olan kalmayacak. Bundan dolayı, işlerini büyüten ya da ilerleyen dönemlerde yeniden bir desteğe gereksinim duyan kişiler için KOSGEB tarafınca yeni desteklerin de önü açılacak. Bunun için meydana getirilen harcamaları gösteren faturaların hazırda tutulması ve başvuruların yapılması gerekmektedir.

Hanım girişimcilere sunulacak 50 bin liralık bağışlama için izlenmesi ihtiyaç duyulan yol haritasını şu maddeler ile özetleyebiliriz.

  • Eğitimin tamamlanıp sertifikanın alınmasının arkasından, KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir.
  • KOSGEB merkezlerinde bulunan KOBİ beyaannamesi formunun doldurulması gerekektedir. Buna ek olarak KOBİ data dökümanı ile ilgili biçim da kişilerin doldurması suretiyle teslim edilecektir.
  • Üçüncü ve en mühim aşama iş planı projesinin hazırlanmasıdır. Eğitimlerde de anlatılacağı şekilde bu projenin hazırlanması gerekmektedir.
  • İşletme kuruluşunda ya da destek alınmak istenen harcamalar ile ilgili faturaların bayaan edilmesi.
  • İş yeri ile ilgili belgelerin hazırlanarak görevlilere teslim edilmesi.

Hanım girişimcilere destek sunan KOSGEB, bu aşamaların her birinin gerçekleştirilmesi halinde ödemeleri yapmaktadır.

Hanım Girişimci Desteklerinin Avantajları Nedir?

Hanım girişimcilere destek olarak verilen 50 bin liralık hibenin ilk olmasının yanı sıra, verilen son destek olmayışı, her şeyden ilkin kişilerin gelişimini hızlandırmaktadır. Bundan dolayı, işletmenin kuruluşu için verilen desteklerin ilerleyen günlerde de yeniden ettirilmesi, hem bireylerin hem de işletmelerinin devamlılığını, gelişmesini ve emeklerin de pozitif yönde geri dönüşüne yol açacaktır. Devamlı gelişime açık olan sektörler için verilen desteklerde, elde edilecek bir öteki yarar ise, maliyetlerin düşük olmasıdır. Bağışlama politikalarında hiçbir şekilde geri ödeme bulunmuyorken, kredi desteği alınan KOSGEB’den, hiçbir şekilde faiz ödemesi de bulunmamaktadır. Bundan dolayı, maddi açıdan büyük bir rahatlık oluşacaktır.

Hanım Girişimcilere Hangi Alanlarda Destek Veriliyor?

Hanım girişimcilere destek için KOSGEB tarafınca herhangi bir engelleme getirilmemiştir. Hayvancılık, ziraat, bayilik, hizmet sektörü ya da bunun benzer biçimde çoğaltılabilecek tüm sektörler için destek sağlanmaktadır. Burada en temel detay, kişilerin destek almak istedikleri sektör ile ilgili ne kadar bilgili oldukları ve bu bilgilerini de projelerine ne kadar yansıtabildikleridir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.