DOLAR 6,5598
EURO 7,1921
ALTIN 339,58
BIST 89.578
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu

2020 Emekli bayram ikramiyesi ne kadar?

2020 Emekli bayram ikramiyesi ne kadar?
31.01.2020
A+
A-

Geçtiğimiz yıl devlet tarafınca 12 milyon emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında yılda 2 kez olmak suretiyle emekli bayram ikramiyesi verilmesi kararlaştırılmıştı. Alınan bu kararla beraber Toplumsal Güvenlik Kurumun’dan emekli maaşı alan ya da bu emekli maaşlarında hak sahibi olanlar hisseleri oranınca ikramiye ödemesi aldılar. Kanunda yer edinen ifade ile emeklilere yılda 2 kez kurban ve ramazan bayramlarında belirlenen tutarlarda ikramiye verileceği yönündeydi. Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı’nda 1000 TL, kurban bayramı’nda 1000 TL olmak suretiyle ikramiyeler dağıtıldı. Emeklilerimiz 2020 senesinde ikramiye tutarlarını merak ediyor. İşte emekli ikramiyesi tutarı ve detayları..

2020 Emekli İkramiyesi

Geçtiğimiz yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca açıklanan karar ile emeklilerimize ikramiye verileceği açıklanmıştı. Kanunda yer edinen ifadesi ile emeklilerimiz verilecek olan ikramiyeler Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde yatırılacaktı. Ödemenin her yıl, yılda 2 kez yapılması planlanmıştı. Bu uygulama emeklilerimiz tarafınca da geçmiş yıllarda beklenmekteydi. Bilhassa kurban bayramı öncesinde emeklilerimiz kurban parası şeklinde uygulamalar beklemekteydi.

Verilen karar ile emeklilerimizin maaşları yılda 2 bin TL artış gösterdi. 12 milyon emeklimiz verilen ikramiyelerden yararlanırken vazife ve malullük aylığı alanlar ya da emekli maaşı hak sahipleri de hisseleri oranında emekli ikramiyesi almaya hak kazandılar. Geçtiğimiz yıl bazı emekliler, bayram öncesi hesaplarında 1000  TL’ den daha azca tutarlar bulunduğunu görmüş oldu. Mesela bir kişinin almış olduğu maaş hissesi oranı maaşın yüzde 50′ si kadar ise bu emeklimiz 500 TL ikramiye almaya hak kazanmıştır anlamına gelir. 2020 senesinde ikramiye ödemelerinden kimlerin yararlanabileceğine bakalım.

Emekli İkramiyesinden  Kimler Yararlanabilir?

 • SSK Emeklileri 
 • Bağ-Kur emeklileri 
 • Emekli sandığı emeklileri 
 • Yaşlılık aylığı alanlar 
 • Vazife malullüğü aylığı alanlar 
 • Ölüm aylığı alanlar 
 • Devamlı iş görememezlik aylığı alanlar 
 • Ölüm geliri alanlar 
 • Şehit yakınları 
 • Gaziler 
 • Muharip gaziler 
 • Güvenlik korucuları 
 • Terörden zarar gören sivil vatandaşlar 
 • Şampiyon sporcular 

Bu anlamda verilecek olan emekli ikramiyelerin’ den yalnız Toplumsal Güvenlik Kurumu emeklileri değil bu kurumdan aylık alanlar ve emekli aylığı hak sahipleri de yararlanabilecektir. Sadece bu durumlara açıklık getirilmesi gerekiyor. Zira yalnız emekliler değil bunların hak sahipleri de verilecek olan ikramiyelerden yararlanma hakkına sahipler.

1- Emeklinin Vefat Etmesi Durumu

Emekli ikramiyelerinden yakınlarının da yararlandığını biliyoruz. Eğer ikramiye almaya hak kazanan şahıs vefat ederse bu durumda emekli ikramiyesini yakını alabilmektedir. Ek olarak dul ve yetim aylığı alanların da ikramiye alma hakları bulunmaktadır.

2- İki Maaş Alınması Durumu

Yalnız tek bir maaş alanlar değil iki maaş almaya hak kazananlar da verilecek olan emekli ikramiyelerden yararlanabilecektir. Hem eşinden, hem de rahmetli olmuş anne ya da babasından maaş alanlar da bu anlamda verilecek olan emekli ikramiyelerinden yararlanabilecektir. İki maaş alma durumu emeklilerin toplumsal güvenlik türlerinin birbirinden değişik olmasından meydana gelmektedir. Mesela vefat etmiş bir karı eşinin Emekli Sandığı emeklisi olması durumunda, anası ya da babası Bağ-Kur’ lu ya da SSK’ lı ise, belirlenen tutarlarda gerçek sahibi olabiliyor. İki dosya da Toplumsal Güvenlik Kurumu görevlileri tarafınca incelenmekte olup, yüksek maaş tutarı baz alınmaktadır. 

Mesela eşinden almış olduğu maaş oranı yüzde 70 ve babasından almış olduğu maş oranı yüzde 25 olan bir karı, yüksek maaş baz alınacağından dolayı 700 TL emekli ikramiyesi alabilecektir. Düşük baz alınsaydı alabileceği ikramiye tutarı 250 TL olacaktı.

3- Devamlı İş Görememezlik Aylığı Alanlar

4- Yeni Emekli Olanlar

12.3 milyon emeklimiz verilen bu ikramiyelerden yararlanma hakkına haizdir. İki maaş, devamlı iş görememezlik aylığı alan ya da vefat eden emeklilerin durumlarından söz ettikten sonrasında sıra geliyor yeni emekli olanlara. 2020 senesinde da verilecek olan bayram ikramiyesinden yeni emekli olanların da yararlanacağından söz edilmektedir. Doğrusu Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek olan ikramiyelerden yeni emekli olan yurttaşlarımız da yararlanabilecektir.  Emeklilik tarihlerini izleyen dönemlerde verilecek olan ikramiyelerden yeni emekliler de yararlanabilir.

Kanuna gore yeni emekli olanların ikramiye alabilmeleri için bu tarihte gelir ya da aylık alıyor olmaları gerekmektedir. Mesela sigorta primi dolan bir emekli kuruma dilekçe vererek emekli olmayı talep etti. Kendisinin maaşa bağlanması ise Kurban bayramını buldu. Ramazan bayramında şahsa hemen hemen maaş bağlanmadığından dolayı kendisinin emekli ikramiyesi alma hakkı yalnız Kurban bayramı için olacaktır. Geriye dönük Ramazan bayramı için ikramiye talep etme hakkı bulunmamaktadır. Sadece 2020 senesinde bu kişi hem Ramazan bayramında hem de Kurban bayramında ikramiye ödemesi alabilecektir.

5- Dul ya da Yetim Aylığı Alanlar

İkramiye ödemelerinden dul ve yetim aylığı alanlar da yararlanabilir. Kendileri ikramiyelerini çekmek için banka şubelerine gittiklerinde hesaplarında 1.000 TL olmadığın görebilir. Bu durum ikramiye tutarının tamamlanmamış yatırılmış olduğu anlamı taşımıyor. İkramiye ödemeleri maaş sahiplerine hisseleri oranında yapılıyor. Mesela;

 • Yüzde 70 oranında dul aylığı alan bir vatandaşımız : 700 TL
 • Yüzde 25 oranında yetim aylığı alan bir vatandaşımız : 250 TL bayram ikramiyesi alabilecek.

6- Evde Bakım Desteği Alanlar

Evde bakım desteği alanlara ikramiye verilmiyor. Sadece meydana getirilen hesaplamalar ile evde bakım desteği kesilenlere, tekrardan maaş bağlanması için emek harcamalar yapılacak. Daha evvel ödeme yapılmamış tutarlar kendilerine ödenecektir.

2020 Emekli İkramiyesi Tutarı

2020 senesinde emeklilerimize hükumet tarafınca 1.000 TL Ramazan Bayramında, 1.000 TL’ de kurban bayramında olmak suretiyle toplamda 2.000 TL ikramiye ödemesi yapılacaktır. Ödemeler, emeklilerimizin maaş aldıkları hesapları yatırılmaktadır. Mesela Ziraat Bankasın’dan emekli maaşı alıyorsanız, bayramdan 1 hafta evvel ikramiye ödemeniz hesabınıza yatırılacaktır. Daha evvel meclise sunulan poşet yasanın onaylanması ile beraber emeklilerimiz geçtiğimiz yıl olduğu şeklinde bu yıl da ikramiye ödemesi verilecektir.

Emekli ikramiye tutarı 1.000 TL olarak belirlendi. Sadece yapılacak olan düzenleme ile tutarların artırılması söz mevzusu olabilir. Emekliler ve maluller 1.000′ er TL ödemeden yararlanabiliyor. İkramiye tutarından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Ek olarak ikramiyelerin haczedilemeyeceği de yasalarla belirlenmiştir.

 2020 Ramazan Bayramı Ne Vakit?

24 Nisan Cuma Ramazan başlıyor 23 MAYIS Cumartesi bitiyor. Buna göre

 Ramazan Arifesi 23 MAYIS Cumartesi  başlangıç

 24 MAYIS Pazar Ramazan Bayramı 1. gün

26 MAYIS SALI Ramazan Bayramı 3. gün

2020 Kurban Bayramı Ne Vakit?

 30 Temmuz Perşembe 2020  Cumartesi Bayram Arifesi

31 Temmuz Cuma Kurban Bayramı 1. gün

1 Ağustos 2020 Cumartesi Kurban Bayramı 2. gün

02 Ağustos 2020 Pazar Kurban Bayramı 3. gün

03 Ağustos 2020 Pazartesi Kurban Bayramı 4. gün

Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen ikramiye tutarları 1.000 TL olmaktadır. İkramiyelerin emekli yurttaşlarımızın hesaplarına bayram öncesinde yatırılması beklenmektedir. Tutarlar ile ilgili herhangi bir  değişiklik olduğunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ek olarak tüm emeklilere aynı tutarlarda ikramiye verilmeyeceğini yine hatırlatalım. Dul aylığı, yetim aylığı şeklinde aylıkların hak sahipleri hisseleri oranında maaş alabilecektir.

2020 senesinde enflasyona gore ikramiye tutarının artırılması mevzusu gündemdedir. Eğer enflasyon oranında artış yaşanırsa ikramiye tutarları 1.208 TL olabilir. 

Maaş tutarları, maaş müşterisi olduğunuz bankadaki hesaplarınıza yapılacaktır. Kati ödeme tarihleri ise Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmektedir. Ödeme tarihleri ve net tutarlar açıklandığında www.biekonomi.net üzerinden sizleri bilgilendireceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.